Hizmetler

Featured by Department

Fizyoterapi, kas-iskelet rahatsızlıklarını tedavi etmenin kanıtlanmış ve etkili bir yoludur. Primer’de, yüksek eğitimli ve deneyimli terapistimiz, durumunuzun en yüksek tedavi ve yönetim standartlarını sağlayacaktır. Ağrınızı azaltmayı ve sizi en üst fiziksel fonksiyona döndürmeyi amaçlayan çeşitli tedavi modaliteleri ve rehabilitasyon seçenekleri sunuyoruz.

Akupunktur Nasıl Etki Eder?

Akupunktur, kişinin cildinden vücudun belirli noktalarına, çeşitli derinliklere çok ince iğneler sokulmasını içeren bir tedavi şeklidir.

Akupunkturun bilimsel olarak nasıl çalıştığı belirsizliğini koruyor. Bazı insanlar hayati enerjiyi dengeleyerek çalıştığını iddia ederken, diğerleri nörolojik bir etkiye sahip olduğuna inanıyor.

Geleneksel Çin tıbbının önemli bir bileşeni olan akupunktur en çok ağrıyı tedavi etmek için kullanılır. Giderek artan bir şekilde, stres yönetimi de dahil olmak üzere genel sağlık için kullanılmaktadır.

Geleneksel Çin tıbbı; akupunkturu, vücudunuzdaki yollardan (meridyenler) geçtiğine inanılan chi veya qi (çi) olarak bilinen enerji veya yaşam gücünün akışını dengelemek şeklinde açıklıyor. Akupunktur uygulayıcıları, bu meridyenler boyunca belirli noktalara iğneler sokarak enerji akışınızın yeniden dengeleneceğine inanırlar.

Bunun tersine, birçok Batılı uygulayıcı akupunktur noktalarını sinirleri, kasları ve bağ dokusunu uyaran yerler olarak görüyor. Bazıları bu uyarılmanın vücudunuzun doğal ağrı kesicilerini güçlendirdiğine inanıyor.

 

Nerelerde Kullanılır

Akupunktur, esas olarak aşağıdakiler dahil çeşitli hastalıklar ve durumlarla ilişkili rahatsızlığı gidermek için kullanılır:

 

 • Diş ve Çene ağrıları
 • Kilo verme
 • Bağımlılıklar ile Baş etme
 • Gerilim tipi baş ağrıları ve migren dahil baş ağrıları,
 • Doğum ağrısı,
 • Bel ağrısı,
 • Boyun ağrısı,
 • Kireçlenme,
 • Şiddetli Adet ağrıları
 • Alerjik rinit, Astım gibi solunum bozuklukları

 

Riskler Nelerdir?

Steril iğneler kullanan yetkin, sertifikalı bir akupunktur uygulayıcınız varsa akupunkturun neredeyse hiç riski yoktur.

Yaygın yan etkiler, iğnelerin yerleştirildiği yerde ağrı ve küçük kanama veya morarmaya neden olabilir. Tek kullanımlık iğneler artık uygulama standardıdır, bu nedenle enfeksiyon riski minimumdur. Herkes akupunktur için iyi bir aday değildir. Aşağıdaki durumlarda uygulanması komplikasyon gelişme  riski doğurabilir:

 • Kanama bozukluğunuz var. Kanama bozukluğunuz varsa veya kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız iğnelerden dolayı kanama veya morarma olabilir.
 • Kalp pili takan kişilere yapılacak elektro-akupunktur (İğnelere hafif elektrik darbeleri uygulanmasını içeren akupunktur), kalp pilinin çalışmasını engelleyebilir.
 • Bazı akupunktur türlerinin rahim kasılmalarını uyardığı ve bunun da erken doğumla sonuçlanabileceği düşünülmektedir.

 

Hazırlık

Akupunktur tedavisinden önce özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur.

 

Uzman Tercihinde

Akupunktur yapmayı düşünüyorsanız, bir uzman seçmek bu adımları izleyebilirsiniz.

Güvendiğiniz kişilerden tavsiye alın.

 • Uygulayıcının lisans eğitimini ve sertifika bilgilerini kontrol edin. Yeterli bir akupunktur eğitimlerinin olup olmadığını araştırın.
 • Uygulayıcıyla görüşün. Tedaviye nelerin dahil olduğunu, durumunuza ne kadar yardımcı olabileceğini ve ne kadara mal olacağını sorun.
 • Sigortanızın tedaviyi kapsayıp kapsamadığını öğrenin.

Uzmana akupunktur yapmayı düşündüğünüzü söyleyin. Durumunuz için akupunktur kullanımının başarı oranı hakkında size bilgi verebilir veya en doğru metodu önerebilir.

 

Akupunkturdan Beklentiniz Ne Olmalı?

 

Akupunktur tedavisi

Akupunktur tedavisi sırasında, akupunktur uzmanınız vücudunuzdaki belirli noktalara çok ince iğneler sokar. İğnelerin sokulması genellikle çok az rahatsızlığa neden olur.

Akupunktur uygulayan her uzmanın kendine özgü bir tarzı vardır ve genellikle Doğu ve Batı tıbbının  yaklaşımlarını harmanlamaktadır. Uzmanınız size en çok yardımcı olacak akupunktur tedavisinin türünü belirlemek için size semptomlarınız, davranışlarınız ve yaşam tarzınız hakkında sorular sorabilir. Aşağıdakileri de yakından inceleyebilir:

 • Vücudunuzun ağrılı bölümleri
 • Dilinizin şekli, kaplaması ve rengi
 • Yüzünüzün rengi
 • Bileğinizdeki nabzın gücü, ritmi ve kalitesi
 • Vücut ağırlığınızı, yaşınızı ve tıbbi geçmişinizi

Bu ilk değerlendirme ve tedavi genellikle yaklaşık yarım saat sürer. Tek bir şikâyet tedavi planı, genellikle haftada bir veya iki seans içerir. Tedavi seans sayısı tedavi edilen duruma ve ciddiyetine bağlı olacaktır. Genel olarak, altı ila sekiz seans tedavi almak önerilir.

Akupunktur Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Örneğin, çin tıp dergisinde 2018 yapılan bir incelemede; 2219 hastayı içeren 27 klinik araştırmanın, tek başına akupunkturun kilo kaybı için çok etkili olmasa bile, özellikle aşırı kilolu ancak obez olmayan kişilerde yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte uygulandığında umut vaat ettiği ispatlandı.

Araştırmacılar başka bir klinik çalışmada, akupunkturun diyabet hastalarının insülin ve leptin dirençlerini azaltarak kilo vermelerine yardımcı olabileceği sonucuna vardı; hem insülin hem de leptin, uzun süreli kilo vermede rol oynayabilen iştah düzenleyici hormonlardır.

Akupunktur sağlıklı sindirimi destekler.

Bazı araştırmacılar akupunkturun metabolizma üzerindeki başka bir etkisinden şöyle bahsediyor. ” Mideye giden kan akışını iyileştirir ve bu da sindirime yardımcı olur. Şişkinliği, gazı, irritabl bağırsak sendromunu ve kabızlığı azaltır, akupunktur her türlü sindirim şikayeti için iyidir” der ve metabolizmanın  hızlanarak  yağ yakımının artacağını söylerler.

Uygulama sırasında

Akupunktur noktaları vücudun her yerinde bulunur. Bazen uygun noktalar ağrınızın olduğu bölgeden çok uzaktadır. Akupunktur uzmanımız size planlanan tedavinin genel bölgesini ve herhangi bir giysiyi çıkarmanız gerekip gerekmediğini söyleyecektir. Bir önlük, havlu veya çarşaf sağlanacaktır. Tedavi için yastıklı bir masaya yatarsınız.

 • İğne yerleştirme. Akupunktur iğneleri vücudunuzun stratejik noktalarına çeşitli derinliklere yerleştirilir. İğneler çok incedir, bu nedenle yerleştirme genellikle çok az rahatsızlığa neden olur. İnsanlar çoğu zaman onları hiç uygulanırken hissetmezler. Bir tedavi seansında birkaç iğne veya kalıcı kulak iğneleri yapıştırılarak devam edilir. Bir iğne doğru derinliğe ulaştığında hafif bir ağrı hissedebilirsiniz.
 • İğne çevirmeleri. Fizyoterapist iğneleri yerleştirdikten sonra iğneleri nazikçe hareket ettirebilir veya döndürebilir ve iğnelere ısı veya hafif elektrik uyarısı uygulayabilir.
 • İğne çıkarma. Çoğu durumda, siz hareketsiz yatarken ve rahatlarken iğneler 5 ila 10 dakika yerinde kalır. İğneler çıkarıldığında genellikle rahatsızlık duyulmaz.

 

İşlemden sonra

Bazı insanlar bir akupunktur tedavisinden sonra kendilerini rahat hissederken diğerleri kendilerini enerjik hissederler. Ancak herkes akupunktur tedavisine yanıt vermeyebilir. Belirtileriniz birkaç hafta içinde düzelmeye başlamazsa, akupunktur sizin için doğru olmayabilir.

Sonuçlar

Kilo vermede uygulanan akupunktur da birkaç haftada çok başarılı sonuçlar alındığını tecrübe ediyoruz. Ancak kilo verme oranı kişiden kişiye değişebilir. Sıklıkla karşılaştığımız örnekler de haftada 0.5-1.7 kg arası kilo verildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Akupunkturun faydalarını ölçmek bazen zordur, ancak birçok insan bunu çeşitli ağrılı durumları kontrol etmenin bir yolu olarak yararlı bulmaktadır.

Bununla birlikte, birkaç çalışma, bazı elektriksel uyarı veren akupunktur türlerinin gerçek akupunktur kadar işe yaradığını göstermektedir. Akupunkturun işe yaramasını bekleyen insanlarda daha iyi sonuç verdiğine dair kanıtlar da var.

Akupunkturun çok az yan etkisi vardır, bu nedenle daha geleneksel yöntemlerle ağrıyı kontrol etmekte sorun yaşıyorsanız denemeye değer olabilir.

Seçkin spor fizyoterapisi ve spor yaralanma değerlendirmesi ve yönetimi sağlıyoruz. Fizyoterapistlerimiz aşağıdakiler dahil çeşitli spor dallarında deneyime sahiptir; futbol, ​​netball, kriket, futbol, ​​hokey, basketbol, ​​beyzbol ve ragbi.

Yardımcı olabileceğimiz yaygın spor yaralanmaları:

 • Ayak bileği burkulmaları
 • Diz yaralanmaları
 • Omuz yaralanmaları
 • Hamstring suşları
 • Kas gerilmeleri
 • Sırt ve boyun yaralanmaları
 • Ligament yaralanmaları
 • Çıkıklar
 • Shin atelleri
 • Dirsek ve el yaralanmaları

Eğitimli bir spor fizyoterapisti ile yapılan bir değerlendirme, bir spor yaralanmasının ardından mümkün olan en erken zamanda yaşamsal önem taşır. Spor sahasına mümkün olan en kısa sürede geri dönebilmeniz için durumunuzun uygun şekilde değerlendirilmesi ve yönetilmesi gerekir!  

Osteopati bu eğitimi almış fizyoterapistler ve doktorlar tarafından uygulanır.  Osteopati 140 yıl önce Amerikalı Doktor Andrew Taylor Still Tarafından geliştirilmiştir. Dr. Sitil’in teorisine göre vücudun sağlıklı kalabilmesi için her bir organ diğer tüm organlarla uyumlu bir şekilde çalışmalıdır.

İnsan vücudunun işlevleri hareket yoluyla birbiriyle uyumlu hale gelir. Hareket eklemleri, kasları, tendonları ve sinir sistemini, organları, kan damarlarını ve bağ dokusunu harekete geçirir.

Osteopatik tıp, çeşitli vücut yapılarının hareketliliğini sürdürmeye ve yeniden tesis etmeye odaklanan işlevsel bir tedavi yöntemidir. İnsan vücudunun işlevleri, tüm bölümlerin iyi çalışmasına bağlıdır ve bir arıza, vücudunuzun oldukça farklı bölgelerinde geniş kapsamlı sonuçlara yol açabilir.

Bir osteopatın görevi normal olanı anormal olanı ayırt etmektir. Osteopat, sağlıklı bir vücudun nasıl çalıştığı konusunda oldukça eğitimlidir. Profesyonel teknikler sayesinde en iyi sonucu alabilir bu nedenle vücuttaki çeşitli sistemlerin dengesine ve sağlığına kavuşması için yer açılır.

Bu nedenle kapsamlı bir görüşme ve muayene, osteopati de tedavinin temelidir.

Geleneksel tıbbi değerlendirme ve tanıda kullanılan teşhis prosedürlerinin çoğunu kullanır. Bununla birlikte, temel farkı, hastanın mekanik, fonksiyonel ve postüral bir bakış açısıyla değerlendirilmesinde ve hastanın bireysel ihtiyaçlarına uyacak şekilde uygulanan manuel tedavi yöntemlerinde yatmaktadır.

Osteopatlar, hem ağrının altında yatan nedenleri araştırmak hem de çeşitli manipülatif teknikler kullanarak tedavi uygulamak için ellerini kullanırlar. Bunlar, bir eklemdeki hareket aralığını iyileştirmek için kas ve bağ dokusu germe, ritmik eklem hareketleri veya yüksek hızlı itme tekniklerini içerebilir.

Osteopatinin Uygulandığı Rahatsızlıklar

Mekanik Boyun Ağrısı, Siyatik Sinir Sıkışması, Kas Spazmları, Genel Akut Ve Kronik Sırt Ağrısı, Trigeminal Nevralji, Fibromiyalji, Artritik Ağrı Ve Osteoartrit, Genel Eklem Ağrılar Ve Sertliği, Sindirim Sorunları, Lumbago, Stres ve Gerilim, Donuk Omuz, Sporları Yaralanmaları, Romatizmal Ağrı, Tenisçi-Golfçü Dirseği, Omuz, Dirsek Ağrısı, Boyun ve Sırt Sorunlarından Kaynaklanan Baş Ağrıları.

Kayropraktik tedavi, sinir sistemini düzenlemek amacıyla omurga, kemik ve kaslara müdahale etme yöntemidir. Özellikle kas-iskelet sistemiyle alakalı problemlerde, mevcut tıbbi tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda kayropraktik tedavi tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Kayropraktik tedavi; kas-iskelet problemleri başta olmak üzere, vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan ağrı şikayetinin giderilmesi yönünde çeşitli tedavi uygulamalarının yapılmasıdır. Kayropraktik yaklaşımda sıklıkla manuel terapi adı verilen el ile yapılan fiziksel tedavi uygulamalarından yararlanılır. Kayropraktik tedavide amaçlanan, vücuttaki dokuların uygun pozisyonlara getirilmesi sağlanarak, vücudun, herhangi bir ilaç veya cerrahi tedavi olmadan, kendi kendisini iyileştirmesine imkân vermektedir. Bu doğrultuda özellikle sırt ve bel ağrıları, eklem iltihaplanmalarına bağlı rahatsızlıklar, boyun ve omuz bölgesindeki hassasiyetler gibi şikayetlerin giderilmesi hedeflenir.

Kayropraktik Tedavi Nerelerde Kullanılır?

Kayropraktik tedavinin esas uygulama alanı vücutta ortaya çıkan ağrı şikâyeti ve kas-iskelet sorunlarının giderilmesidir. Bunların yanında çeşitli sağlık durumları ve hastalıkları ile ilgili de kayropraktik yaklaşımlar bulunmaktadır. Aşağıdaki durumlara yönelik kayropraktik tedavi yaklaşımlarından faydalanılabilir:

 • Boyun ve ense ağrıları
 • Bel ağrısı
 • Pelvis bölgesinde ortaya çıkan ağrılar
 • Kol ve omuz ağrıları
 • Uyluk ve kalça ağrıları
 • Eklem rahatsızlıklarına bağlı eklem ağrıları
 • Kabızlık, kolik ağrı veya reflü gibi sindirim sistemi problemleri
 • Gebelikte doğum öncesi pelvis kaslarının hazırlanması

Yapılan bilimsel çalışmalar özellikle kayropraktik tedavinin kronik seyreden bel ağrısı şikayetinde oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bunun yanında, diğer uygulama alanlarıyla alakalı yapılan araştırmalarda kayropraktik tedavinin etkinliği gösterilmişse de gelecekte daha fazla bilimsel araştırmanın yapılması gerekmektedir.

Klinik pilates, kişinin omurga sağlığını düzeltmek, kas iskelet sistemi ile ilgili hastalıklardan (skolyoz ve kifoz gibi omurga sorunları, kas spazmları, fibromiyalji, bel ve boyun fıtıkları, donuk omuz, omuz
eklemi, kas ve tendon yaralanmaları, menüsküs, ön çağraz bağ yaralanması v.b gibi diz problemleri, kalça problemleri) korumak ve tedavi etmek amacıyla uygulanan kişiye özel egzersizler bütünüdür.

Pilates sıkılaşmaya yönelik egzersizler olarak biliniyor olsa da aslında uzman bir fizyoterapist eşliğinde uygulanan klinik pilates, duruş bozukluklarından eklem ağrılarına, kronik bel, boyun ve sırt ağrılarına,
duruş bozukluğu ile ilişkili birçok iç organ problemlerine, solunum sıkıntısına yol açan hastalıklara kadar birçok rahatsızlığın tedavisinde büyük öneme sahip kişiye özel egzersizler bütünüdür.

KLİNİK PİLATES TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Tüm günü masa başında geçiren ofis çalışanlarında, omurganın yanlış kullanımı nedeniyle oluşan sırt ve bel ağrılarında da klinik pilates kullanılmasına rağmen uzman olmayan kişilerin yanlış yönlendirmesi ile kişiler, ciddi zararlar görebilmekteler. Klinik pilates, reformer adı verilen özel bir yatak veya zemin üzerinde yapılmakta olup tüm kaslar aynı anda, dengeli bir şekilde çalışması temeline dayanmaktadır. Pilates programında karın, sırt, bel, kalça ve bacak kasları kuvvetlendirilerek özel nefes teknikleri eşliğinde denge egzersizleri yapılmaktadır. Klinik pilatesten en yüksek faydayı sağlamak için egzersiz programına düzenli devam etmek, sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolü büyük önem taşmaktadır. Ayrıca omurgayı ve vücut mekaniğini doğru kullanmak ile ofis ergonomisine özen göstermek de gerekmektedir.

Tedavi Hizmetleri

Şikayetleriniz için iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bel Ağrısı

Sırt ağrısı, Türkiye’de oldukça yaygın bir şikayettir. Aslında 10 kişiden 8’i hayatlarının bir noktasında bel ağrısı çekecektir. Sırt ağrısına artrit, bağ gerginliği, kas gerginliği, kas güçsüzlüğü, disk yaralanması, kemik kırıkları, kötü duruş ve yanlış kaldırma ve çalışma tekniği gibi pek çok şey neden olabilir.

Baş Ağrısı

Baş ağrıları çok yaygın bir şikayettir ve düzenli olarak fizyoterapistler tarafından tedavi edilir. Gerilim, servikojenik, küme, vasküler ve migren dahil olmak üzere birçok baş ağrısı türü vardır. İnsanlar genellikle baş ağrısı semptomlarını hafifletmek için parasetamol veya ibuprofen gibi ilaçlar kullanır ve bu etkili olabilir.

Boyun Ağrısı

Boyun ağrısı, kliniklerimizde en sık karşılaştığımız durumlardan biridir. Her 10 kişiden 1’inde herhangi bir zamanda boyun ağrısı olduğu düşünülmektedir. Boyun ağrısına kas ve eklem yaralanması, kötü duruş, zayıf kaslar, motorlu araç kazası ve kötü uyku pozisyonu neden olabilir.

Omuz Ağrısı

Omuz ağrısı, kliniklerimizde her gün gördüğümüz yaygın bir şikayettir. Genellikle spor yaralanması, kaldırma yaralanması veya tekrarlayan zorlamanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Omuz yaralanmaları, günlük işlerinize, sosyal ve sportif faaliyetlerinize katılmanızı engelledikleri için oldukça zayıflatıcı olabilir. Yaygın omuz yaralanmaları şunları içerir:

Siyatik

Siyatik, Siyatik sinirden kaynaklanan ağrıyı ifade eden bir terimdir. Genellikle belinizden veya kalçalarınızdan kaynaklanan ve bacaklarınızdan birinin veya her ikisinin arkasından “vuran” ağrı hissedeceksiniz. “Elektrik çarpması” tipi ağrı, karıncalanma ve iğneler veya uyuşma yaşayabilirsiniz.

Kayropraktik

Bel boyun sırt skolyoz omuz diz dirsek ağrıları ile yaşamak zorunda değilsiniz

Use the slider to compare the before and after photos

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Primer Terapi Destek Hattı
Merhaba🙌😊
Call Now ButtonHEMEN ARA